KLM5S500RY12
DigiKey Part Number
5018-KLM5S500RY12TR-ND - Tape & Reel (TR)
5018-KLM5S500RY12CT-ND - Cut Tape (CT)
5018-KLM5S500RY12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Thinking Electronic
Manufacturer Product Number
KLM5S500RY12
Description
PTC RESETTABLE FUSE, 1812, 12V,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Current - Max
50 A
Manufacturer
Thinking Electronic
Time to Trip
2 s
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
13 mOhms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
12V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
5 A
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
10 A
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)