KLM5S500RY12 | |
|---|---|
Manufacturer | Thinking Electronic |
Manufacturer Product Number | KLM5S500RY12 |
Description | PTC RESETTABLE FUSE, 1812, 12V, |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Max 50 A |
Manufacturer Thinking Electronic | Time to Trip 2 s |
Series | Resistance - Initial (Ri) (Min) 1 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 13 mOhms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 12V | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 5 A | Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
Current - Trip (It) 10 A | Thickness (Max) 0.047" (1.20mm) |