UCC39002DR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UCC39002DR |
Description | IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Load Share Controller PMIC 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UCC39002DR Models |
Category | Voltage - Supply 4.375V ~ 14.25V |
Manufacturer Texas Instruments | Operating Temperature 0°C ~ 70°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Applications Load Share Controller | Supplier Device Package 8-SOIC |
Current - Supply 2.5mA | Base Product Number |