UCC28C59DR
DigiKey Part Number
296-UCC28C59DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-UCC28C59DRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-UCC28C59DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC28C59DR
Description
INDUSTRIAL, 30-V, LOW-POWER CURR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCC28C59DR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
12.5V ~ 28V
Manufacturer
Texas Instruments
Duty Cycle (Max)
50%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
Yes
Part Status
Active
Clock Sync
Yes
Output Type
Transistor Driver
Control Features
Current Limit, Dead Time Control, Frequency Control, Soft Start
Function
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Boost, Buck, Flyback, Forward, SEPIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)