UCC28C52QDRQ1
DigiKey Part Number
296-UCC28C52QDRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-UCC28C52QDRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-UCC28C52QDRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC28C52QDRQ1
Description
AUTOMOTIVE, 30-V, LOW-POWER CURR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Category
Frequency - Switching
1MHz
Manufacturer
Texas Instruments
Duty Cycle (Max)
100%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
No
Part Status
Active
Clock Sync
Yes
Output Type
Transistor Driver
Control Features
Current Limit, Dead Time Control, Enable, Frequency Control, Soft Start
Function
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC
Qualification
AEC-Q100
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Output Phases
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
28V