TPS7A3001DGNR
DigiKey Part Number
296-27750-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-27750-1-ND - Cut Tape (CT)
296-27750-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A3001DGNR
Description
IC REG LINEAR NEG ADJ 8-HVSSOP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output 200mA 8-HVSSOP
EDA/CAD Models
TPS7A3001DGNR Models
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
950 µA
PSRR
72dB (120Hz)
Output Configuration
Control Features
Enable, Soft Start
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
-35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
-1.18V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-HVSSOP
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 200mA