TPS7A201825PDQNR
DigiKey Part Number
296-TPS7A201825PDQNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A201825PDQNRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A201825PDQNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A201825PDQNR
Description
IC REG LIN 1.825V 300MA 4-X2SON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-X2SON (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7A201825PDQNR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.825V
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA