TPS71918-28DRVT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS71918-28DRVT |
Description | IC REG LIN 1.8/2.8V 200MA 6-WSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 200mA 6-WSON (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS71918-28DRVT Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 160 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 250 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 2 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6.5V | Package / Case 6-WDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V, 2.8V | Supplier Device Package 6-WSON (2x2) |
Voltage Dropout (Max) -, 0.4V @ 200mA | Base Product Number |