TPS6287B30LA0WRZVR
DigiKey Part Number
296-TPS6287B30LA0WRZVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS6287B30LA0WRZVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS6287B30LA0WRZVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS6287B30LA0WRZVR
Description
6V INPUT, 30A PARALLELABLE SYNCH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.4V 1 Output 30A 24-PowerWFQFN
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Digi-Reel®
Voltage - Output (Max)
0.775V
Part Status
Active
Current - Output
Function
Step-Down
Frequency - Switching
1.5MHz
Output Configuration
Positive
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
2.7V