TPS61287EVM-042
DigiKey Part Number
296-TPS61287EVM-042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS61287EVM-042
Description
TPS61287 EVALUATION MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TPS61287 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3.3V ~ 4.2V
Packaging
Box
Regulator Topology
Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
320kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
TPS61287
Voltage - Output
18V