TPS61097-33DBVR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS61097-33DBVR |
Description | IC REG BOOST 3.3V 200MA SOT23-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 200mA (Switch) SC-74A, SOT-753 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS61097-33DBVR Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Not For New Designs | Synchronous Rectifier Yes |
Function Step-Up | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Configuration Positive | Mounting Type Surface Mount |
Topology | Package / Case |
Output Type | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Number of Outputs 1 | Base Product Number |
Voltage - Input (Min) 0.9V |