TPS48100QDGXRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS48100QDGXRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS48100QDGXRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS48100QDGXRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS48100QDGXRQ1
Description
AUTOMOTIVE, 100V LOW-IQ DUAL HIG
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High-Side Gate Driver IC Non-Inverting 19-VSSOP
Category
Current - Peak Output (Source, Sink)
2A, 2A
Manufacturer
Texas Instruments
Input Type
Non-Inverting
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Driven Configuration
High-Side
Qualification
AEC-Q100
Channel Type
Synchronous
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers
2
Package / Case
20-TFSOP (0.118", 3.00mm Width), 19 Leads
Gate Type
MOSFET (N-Channel)
Supplier Device Package
19-VSSOP
Voltage - Supply
3.5V ~ 95V