TPS40200EVM-002
DigiKey Part Number
296-22911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS40200EVM-002
Description
EVAL BOARD FOR TPS40200
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TPS40200 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
2.5A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
18V ~ 36V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
TPS40200
Voltage - Output
3.3V