TPS2HC120AQDGQRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS2HC120AQDGQRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS2HC120AQDGQRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS2HC120AQDGQRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS2HC120AQDGQRQ1
Description
AUTOMOTIVE, TWO-CHANNEL 120M SMA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 2 x 1:1 N-Channel 2.5A, 2.5A 28-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS2HC120AQDGQRQ1 Models
Category
Current - Output (Max)
2.5A, 2.5A
Mfr
Rds On (Typ)
120mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Slew Rate Controlled, Status Flag
Switch Type
Fault Protection
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Ratio - Input:Output
2 x 1:1
Grade
Automotive
Output Configuration
High Side
Qualification
AEC-Q100
Output Type
N-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Interface
On/Off
Supplier Device Package
28-HTSSOP
Voltage - Load
3V ~ 28V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 28V