TPL0202-10MRTER
DigiKey Part Number
296-28196-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-28196-1-ND - Cut Tape (CT)
296-28196-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL0202-10MRTER
Description
IC DIG POT 10K 16-WQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-WQFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPL0202-10MRTER Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
132ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
16-WQFN (3x3)
Configuration
Potentiometer
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C