TMSDC6726BRFPA225
DigiKey Part Number
296-34546-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMSDC6726BRFPA225
Description
IC FLOATING-POINT DSP 144-HTQFP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Floating Point Digital Signal Processor (DSP) 225MHz 144-HTQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMSDC6726BRFPA225 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
288kB
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.20V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TC)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Floating Point
Package / Case
144-TQFP Exposed Pad
Interface
EBI/EMI, I2C, McASP, SPI
Supplier Device Package
144-HTQFP (20x20)
Clock Rate
225MHz