TMS320VC5416ZWS120
DigiKey Part Number
296-TMS320VC5416ZWS120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320VC5416ZWS120
Description
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 120MHz 144-NFBGA (12x12)
Category
On-Chip RAM
256kB
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - I/O
3.30V
Packaging
Tray
Voltage - Core
1.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TC)
Type
Fixed Point
Mounting Type
Surface Mount
Interface
Host Interface, McBSP
Package / Case
144-LFBGA
Clock Rate
120MHz