TLV2170IDGKR
DigiKey Part Number
296-49971-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-49971-1-ND - Cut Tape (CT)
296-49971-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV2170IDGKR
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLV2170IDGKR Models
Category
Voltage - Input Offset
500 µV
Mfr
Current - Supply
125µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
17 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
0.4V/µs
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Gain Bandwidth Product
1.2 MHz