TLV1117LV15DCYT
DigiKey Part Number
296-TLV1117LV15DCYTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TLV1117LV15DCYTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TLV1117LV15DCYTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV1117LV15DCYT
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT-223-4
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLV1117LV15DCYT Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA