TLV1117-18CDCYR
DigiKey Part Number
296-21108-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-21108-1-ND - Cut Tape (CT)
296-21108-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV1117-18CDCYR
Description
IC REG LIN 1.8V 800MA SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
EDA/CAD Models
TLV1117-18CDCYR Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA