TL4050A50QDBZT
DigiKey Part Number
296-TL4050A50QDBZTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TL4050A50QDBZTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TL4050A50QDBZTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4050A50QDBZT
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
TL4050A50QDBZT Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
93µVrms
Current - Cathode
90 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%