TL1963A-33KTTR
DigiKey Part Number
296-24758-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-24758-1-ND - Cut Tape (CT)
296-24758-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL1963A-33KTTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
TL1963A-33KTTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
80 mA
PSRR
63dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A