SN74ALS240AN
DigiKey Part Number
296-14725-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ALS240AN
Description
IC BUFF 4.5V/5.5V 20-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-PDIP
EDA/CAD Models
SN74ALS240AN Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
15mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)