OPA4180IPWR
DigiKey Part Number
296-40469-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-40469-1-ND - Cut Tape (CT)
296-40469-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA4180IPWR
Description
IC OPAMP ZER-DRIFT 4CIRC 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zero-Drift Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP
EDA/CAD Models
OPA4180IPWR Models
Current - Supply
450µA (x4 Channels)
Series
Current - Output / Channel
18 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Min)
4.5 V
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Circuits
4
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Slew Rate
0.8V/µs
Supplier Device Package
14-TSSOP
Gain Bandwidth Product
2 MHz