OPA4180ID
DigiKey Part Number
296-36435-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA4180ID
Description
IC OPAMP ZERO-DRIFT 4CIRC 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zero-Drift Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC
EDA/CAD Models
OPA4180ID Models
Current - Supply
450µA (x4 Channels)
Series
Current - Output / Channel
18 mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Min)
4.5 V
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Circuits
4
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
0.8V/µs
Supplier Device Package
14-SOIC
Gain Bandwidth Product
2 MHz