OPA350UA/2K5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 3.294
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 5.072
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 214
Microchip Technology
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
OPA350UA/2K5
DigiKey Part Number
296-41366-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-41366-1-ND - Cut Tape (CT)
296-41366-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA350UA/2K5
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OPA350UA/2K5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input Offset
150 µV
Mfr
Current - Supply
5.2mA
Series
Current - Output / Channel
40 mA
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
22V/µs
Supplier Device Package
8-SOIC
Gain Bandwidth Product
38 MHz