LP3963ES-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP3963ES-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3963ES-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP3963ES-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
9 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 3A