LMS8117AMP-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LMS8117AMP-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LMS8117AMP-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LMS8117AMP-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMS8117AMP-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMS8117AMP-3.3/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
10 mA
Part Status
Active
PSRR
60 ~ 75 dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A