LMR43606MSC5RPERQ1
DigiKey Part Number
296-LMR43606MSC5RPERQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR43606MSC5RPERQ1
Description
IC REG BUCK ADJ/1V 600MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (5V) 1 Output 600mA 9-PowerVFQFN
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
34.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
9-VQFN-HR (2x2)
Voltage - Input (Min)
3V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V