LMR36006CRNXT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMR36006CRNXT |
Description | IC REG BUCK ADJ 600MA 12VQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 600mA 12-PowerVFQFN |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LMR36006CRNXT Models |
Category | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Mfr | Voltage - Output (Max) 60V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 2.1MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 12-VQFN-HR (3x2) |
Voltage - Input (Min) 4.2V | Base Product Number |
Voltage - Input (Max) 60V |