LMR36006CRNXT
DigiKey Part Number
296-LMR36006CRNXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36006CRNXTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36006CRNXTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36006CRNXT
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA 12VQFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 600mA 12-PowerVFQFN
EDA/CAD Models
LMR36006CRNXT Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
60V
Frequency - Switching
2.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
4.2V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
60V