LMR14203XMKE/NOPB
DigiKey Part Number
LMR14203XMKE/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LMR14203XMKE/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LMR14203XMKE/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR14203XMKE/NOPB
Description
IC REG BUCK ADJ 300MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 300mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
EDA/CAD Models
LMR14203XMKE/NOPB Models
Voltage - Input (Max)
42V
Voltage - Output (Max)
34V
Frequency - Switching
1.25MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
4.5V