LMR14006XDDCR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 1.135
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
LMR14006XDDCR
DigiKey Part Number
296-44318-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-44318-1-ND - Cut Tape (CT)
296-44318-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR14006XDDCR
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LMR14006XDDCR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
38.4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-THIN
Voltage - Input (Min)
4V