LM78L15ACZ/NOPB
DigiKey Part Number
LM78L15ACZ/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM78L15ACZ/NOPB
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LM78L15ACZ/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Bulk
PSRR
51dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V