LM76002EVM-500K
DigiKey Part Number
296-48011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM76002EVM-500K
Description
EVAL BOARD FOR LM76002
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM76002 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
2.5A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3.5V ~ 60V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM76002
Voltage - Output
3.3V