LM73606EVM-5V-400K
DigiKey Part Number
296-48010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM73606EVM-5V-400K
Description
EVAL BOARD FOR LM73606
Detailed Description
LM73606 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
6A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
6V ~ 36V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Frequency - Switching
400kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM73606
Voltage - Output
5V