LM3940IT-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM3940IT-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3940IT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-220-3
EDA/CAD Models
LM3940IT-3.3/NOPB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 100mA
Packaging
Tube
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
7.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V