LM320T-15/NOPB
DigiKey Part Number
LM320T-15/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM320T-15/NOPB
Description
IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM320T-15/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Packaging
Tube
PSRR
64dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C