LM2937ESX-12/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM2937ESX-12/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 12V 500MA TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263 (DDPAK-3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM2937ESX-12/NOPB Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 20 mA |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Voltage - Input (Max) 26V | Supplier Device Package TO-263 (DDPAK-3) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA |