LM2576S-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM2576S-12/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576S-12/NOPB
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
EDA/CAD Models
LM2576S-12/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage - Input (Min)
4V