LM2575HVT-15/NOPB
DigiKey Part Number
LM2575HVT-15/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575HVT-15/NOPB
Description
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5
EDA/CAD Models
LM2575HVT-15/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage - Input (Min)
4V