LM25037EVAL/NOPB
DigiKey Part Number
296-45722-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM25037EVAL/NOPB
Description
EVAL BOARD FOR LM25037
Detailed Description
LM25037 - 1 Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
10A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
16V ~ 32V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Frequency - Switching
250kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
LM25037
Voltage - Output
5V