CD74HC193M96
DigiKey Part Number
296-CD74HC193M96TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-CD74HC193M96CT-ND - Cut Tape (CT)
296-CD74HC193M96DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC193M96
Description
IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD74HC193M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Timing
Synchronous
Manufacturer
Texas Instruments
Count Rate
29 MHz
Series
Trigger Type
Positive Edge
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2 V ~ 6 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Logic Type
Binary Counter
Mounting Type
Surface Mount
Direction
Up, Down
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)