ADS1118QDGSRQ1
DigiKey Part Number
296-43280-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-43280-1-ND - Cut Tape (CT)
296-43280-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADS1118QDGSRQ1
Description
IC ADC 16BIT 10-VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADS1118QDGSRQ1 Models
Category
Reference Type
Internal
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply, Analog
2V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply, Digital
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Features
PGA, Temperature Sensor
Number of Bits
16
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sampling Rate (Per Second)
860
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)