PTN1.75BK30
DigiKey Part Number
1030-PTN1.75BK30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN1.75BK30
Description
EXPAND SLEEVE 1.75" X 30' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 30.00' (9.14m) Black
Category
Length
30.00' (9.14m)
Manufacturer
Techflex
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Series
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Packaging
Spool
Heat Protection
Heat Resistant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type Attributes
Expandable
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.750" (44.45mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Expanded
2.750" (69.85mm)