T9SV1K15-12S
T9SV1K15-12S
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
T9SV1K15-12S
DigiKey Part Number
PB2133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9SV1K15-12S
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 35A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T9SV1K15-12S Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
18 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
35 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
250VAC - Max
Approval Agency
UR, VDE
Load - Max Switching
8750VA
Relay Type
Coil Current
188 mA
Coil Resistance
64 Ohms