IHV50A5ANG
DigiKey Part Number
41-IHV50A5ANG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHV50A5ANG
Description
RELAY CONTACTOR SPST 50A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Sealed - Hermetically
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
250 mA
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Power
6W
Switching Voltage
900VDC - Max
Coil Resistance
96Ohms