VE9010RJS
DigiKey Part Number
1712-VE9010RJS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE9010RJS
Description
VE 90W 10R 5% SOLDER LUG
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 90W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±120ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 300°C
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
0.906" Dia x 4.000" L (23.00mm x 101.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
90W