HSC2001K0J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
1 kOhms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor
HSC2001K0J
DigiKey Part Number
A102377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC2001K0J
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 200W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HSC2001K0J Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Resistance
1 kOhms
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Terminal Screw Type
Power (Watts)
200W