HSC100R50J
DigiKey Part Number
A138905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC100R50J
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 100W
Detailed Description
500 mOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Resistance
500 mOhms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W